Blog lifestylowy - UwolnijChwile.pl

Rozszerzenie diety w wersji wege – to możliwe

Jak wiadomo od początku narodzin dziecka najlepszym pokarmem dla niego jest mleko matki, które zapewni mu wszystkie witaminy i składniki odżywcze, potrzebne do odpowiedniego rozwoju i wzrostu, a także do nabrania odporności organizmu. Wielu rodziców jednak przygotowuje się do rozszerzania diety dziecka w wersji wegetariańskiej. To możliwe i w pełni zdrowe! Nasz artykuł opracowaliśmy wspólnie z Centrumbio – oficjalnym dystrybutorem certyfikowanej żywności BIO marki La Mandorle.

Nawyki żywieniowe poprzez zabawę

Jeżeli rodzice chcą, aby ich dziecko było wegetarianinem powinni przygotować się w dawkę rzetelnej wiedzy, a także skonsultować się wcześniej z pediatrą, aby niemowlę w trakcie rozszerzania diety miało dostarczane wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne mu do odpowiedniego rozwoju.

Rozszerzenie diety w wersji wegetariańskiej ma umożliwić dziecku poznanie zdrowego jedzenia wszystkimi zmysłami. Dzieci uczą się przez zabawę, dlatego te same techniki wykorzystują również do jedzenia. Co to oznacza? Dzieci po prostu bawią się jedzeniem – wkładają rączki do miseczki, podkradają jedzenie z naszego talerza, zabierają łyżeczkę czy brudzą się jedzeniem. Ważne jest, aby zapoznać dziecko z jak najbardziej różnorodnym pokarmem i różną konsystencją pokarmów.

Kaszki warzywne Bebe M to doskonała wegetariańska żywność dla niemowląt

Rozszerzenie diety dziecka w wersji wege

Wiadomo, że na początku rozszerzania diety, kiedy niemowlę uczy się jeść nie ma jeszcze wszystkich ząbków i nie zna jedzenia, dlatego posiłki powinny być zmiksowane lub na tyle miękkie, aby dziecko mogło “pogryźć je” dziąsłami. Konsystencja musi być przede wszystkim bezpieczna dla niemowlaka choć różnorodna. W tym przypadku sprawdzą się kaszki dla dzieci Bebe M. Do wyboru masz zbożowe, warzywne i owocowe. Każda z nich posiada EcoCert – wszystkie składniki są pochodzenia ekologicznego, co przekłada się na ich wartościowy skład. Przy podawaniu tych kaszek warto pozwolić maluchowi na samodzielność w jedzeniu, gdyż jedzenie łyżką to nie umiejętność wrodzona – dziecko musi się tego nauczyć.

Do pierwszego roku życia dziecka podstawą jego żywienia jest mleko matki lub mleko modyfikowane. Nowe posiłki są dla malucha uzupełnieniem, dążymy do tego, aby z rozwojem rozszerzania diety nauczyło się zaspokoić głód pokarmami stałymi. Posiłki powinny być bogate w żelazo – dziecko rodzi się z zapasem żelaza, które z czasem się wyczerpuje, dlatego tak ważne jest jego dostarczanie. Z żywnością Bebe M masz pewność, że dostarczysz swojemu dziecko wszystko to, co najlepsze. Sprawdź skład tych mieszanek!

‘Mleko’ dla dzieci bez laktozy Bebe M to źródło witamin i składników mineralnych

BLW jako metoda rozszerzania diety w wersji wege

BLW (Baby-led-Weaning) to metoda rozszerzania diety niemowląt polegająca na samodzielnym jedzeniu posiłków przez dziecko od początku wprowadzania pokarmów stałych. Pozwalamy maluchowi, aby od samego początku samodzielnie jadł rączkami.

Przy BLW podaje się dziecku posiłki w bezpiecznych kawałkach tak, aby samo mogło je chwycić w rączkę. Można również podawać jedzenie zmiksowane na papki – ważne jest, aby sposób podania posiłku był wygodny do samodzielnego jedzenia przez dziecko (ewentualnie z naszą małą pomocą np. przy nabieraniu jedzenia na łyżeczkę).

Posiłki spożywaj razem z dzieckiem, a najlepiej by maluch jadł to samo co Ty – dzięki temu nauczy się zachowań żywieniowych poprzez naśladowanie.

Ważna zasada każdego rodzaju rozszerzania diety jest taka, że dziecko decyduje ile chce zjeść – Ty natomiast decydujesz, kiedy i co możesz mu zaproponować.


Inne artykuły

Prezent dla fana piłki nożnej dziecka

Stało się! Klocki LEGO poszły w odstawkę, podobnie jak zestaw samochodzików… karate się nie przyjęło, ale okazało się, że piłka nożna to jest to! W domu pojawiła się już setna piłka, chłopiec z wypiekami na policzkach ogląda mecze i z niecierpliwością oczekuje na treningi – przepadł. Interesuje Cię pomysł na prezent dla małego piłkarza? Zaraz […]

Konfetti na wesele

Warto świętować! W życiu jest ku temu tyle okazji – np. zaślubiny bliskich Wam osób. W dniu czyjegoś ślubu bardzo szczególny jest moment, kiedy para młoda po złożeniu przysięgi wychodzi z kościoła.  Jak każe obyczaj świeżo poślubioną Parę Młodą trzeba obsypać jednogroszówkami lub ryżem… ale to nie jedyna możliwość. Warto też zwrócić uwagę na konfetti ślubne. Obsypywanie […]

Prezenty dla Młodej Pary

Przyszła Paro Młoda! Zdecydowaliście się na ten bardzo ważny krok. Jesteście pewni, że chcecie być razem już na zawsze więc zdecydowaliście się pobrać. W naszej firmie doskonale zdajemy sobie sprawę z wagi wydarzenia jakim jest ślub, oraz jak znaczące dla całej rodziny jest przyjęcie weselne. Wspólne świętowanie, zaskoczenie gości i sprawienie, aby najpiękniejszy dzień w Waszym […]